POZOR ARCHIVNÍ WEB OBCE
PROVOZ UKONČEN 5.3.2021

Historie obce

Historický vývoj obce

Obec se skládá z několika menších osad. Tady je stručný historický vývoj jednotlivých osad:

Veselá - první zmínka o obci Veselá je už v roce 1616 v Pamětní knize města Rovensko. Název obce Veselá se odvozuje od místa, kde byla osada založena - na místě otevřeném, jasném, veselém. Veselí náleželo k panství Hruboskalskému. Kolem roku 1640 bylo přiděleno k rychtě Štěpánovické. V roce 1654 uvádí berní rula Štěpánovická ve Veselé jmenovitě 7 sedláků, 4 chalupníky, 1 šindeláře, 1 bednáře a jednoho živnostníka na Vranovsku. Dnes je ve Veselé 61 domů, z toho obydlených 31. Žije zde 110 obyvatel. K Veselé katastrálně patří osady Žďár a Vranovsko.

Žďár - Žďár vznikl ve stejné době jako Veselá - tzn. V 17. Století. Původně, před rokem 1592, žil na Žďáře jeden hospodář Ondřej, který vlastnil všechny pozemky. Další statky vznikly později. V roce 1713 podle Tereziánského katastru existovaly na Žďáře již 3 hospodářství. Dnes je zde 16 domů, z nichž polovina je trvale obydlena a žije zde 29 stálých obyvatel.(+ 8 chalup)

Bitouchov - Osada Bitouchov byla založena v roce 1872. Bylo zde postaveno 8 chalup na pozemcích, které poddaní dostali do dědičného nájmu při rozdělování pozemků ze zrušených dvorů panství Lomnického. Poněvadž tyto pozemky byly uprostřed panství Hruboskalského, stala se tak maličká osada Bitouchov samostatnou katastrální obcí, nejmenší v Čechách. Do roku 1881 byl Bitouchov spojen v jednu obec s Holenicemi. Od roku 1881 do dnešní doby tvoří součást obce Veselá. Dnes je v Bitouchově 8 domů, z nichž jsou trvale obydleny jen 2 domy.(+ 6 chalup)

Vranovsko - Osada Vranovsko se původně jmenovala Drašnov. Název Vranovsko získala po chalupníkovi Vránovi, který zde měl živnost.V současnosti je zde 7 domů s dvěma stálými obyvateli. Vranovsko je obtížně přístupné, zástavba je roztroušena a řídká.(+ 4 chalupy)

Kotelsko - Kotelsko vzniklo v roce 1693, kdy Jan Rudolf, hrabě z Morzinů zrušil Kotelský dvůr a dal zde postavit 14 chalup. Poddaní kupovali chalupy od lomnické vrchnosti za 50 zlatých rýnských na malé splátky. Roku 1780 byly rozděleny další panské pozemky do dědičného léna. Na území Kotelska se v té době rozkládalo několik rybníků. Dnes má Kotelsko 39 domů, 18 domů je trvale obydleno a žije zde 52 obyvatel. Stejný počet domků je využíváno k rekreaci jako chalupy. Chalupy jsou většinou dobře udržovány. Obec Veselá a Kotelsko byly spojeny v jednu v roce 1960.

Znak obce


Náhodný obrázek
Módní přehlídka - 12
sobota 17.4.2010
zobrazení: 2247
známka: 0
Návštěvnost

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl